Uvařila jsem plastelínu :)

Nejen jídlem živ je člověk…

No a já nejsem někdy zas až tak dobrá hospodyňka. Naopak, někdy mám dny, že se mi nechce nic brát vážně a jediné co chci je hrát si se synem, nebo prostě něco tvořit.

A tak jsem musela využít toho, že byl svátek a oběd vařil můj muž. Já se tam jenom tak trochu pletla a uvařila jsem plastelínu a to doslova 🙂 Asi si řeknete, že jsem ji mohla koupit, jenomže to jsem nechtěla. A to proto, že můj syn sní prostě úplně všechno.

Snědl kus mouchy, písmeno A z nápisu Antarktida na mapě vysící na zdi, v lese se dokonce zakousl do borovice a snědl kus kůry. Takže je mi naprosto jasné, že modelínu bude chtít sníst taky.

Tuhle uvařenou alespoň může bez obav ochutnat (což se také hned stalo:) Poté, co zjistí, že to opravdu není dobré, už je to v pohodě a modelína už je všude kolem, na zdi, na i v koberci, v jeho dětském stanu, v papouščí kleci, v kočičí misce na žrádlo, prostě všude, ale hlavní je, že není v něm 🙂

Recept jsem si půjčila ZDE pouze místo barviv jsem použila to, co bylo po ruce. A to kurkumu a červené zelí 🙂

Takže nám vznikla modelína žlutá a růžová (tajně jsem doufala v fialovou, ale i růžová je fajn).

Jak na to? Podle receptu uvedeného v odkazu výše tj:

300 mL vody, 150 g hladké mouky, 75 g soli, 2 lžíce octa a 1 lžíce oleje a barvivo.

Smíchejte vodu, ocet a olej a já přidala půl lžičky kurkumy (pro žlutou barvu) a odvar z několika listů červeného zelí (pro růžovou) barvu. Na teflonové pánvi smíchejte mouku se solí a přilejte vodu s octem, olejem a barvivem. Vařte na středním plameni a míchejte dokud vám nevznikne „hmota“, tu dobře prohřejte a pak nechejte vychladnout.

Myslím, že bych zvládla ještě zelenou (odvar ze špenátu nebo trochu ječmene :)) a snad by šla i červená za použití červené řepy (pokud by z toho nebyla zase růžová). No, anebo můžete použít potravinářská barviva, která já doma nemám.

No a pak už si prcek může hrát. Modelína je hodně slaná, takže když ji dítě ochutná, nechutná mu a zároveň se nic nestane. Je příjemná na dotek, nelepí se a je s ní sranda.

Koule z ní umodelovaná letí spolehlivě přes celý pokoj, vyzkoušeno 🙂

Ač ji Jenda využívá zatím pouze k zapichování nožíků a všeho možného, i tak si s ní vyhraje (a já taky :))

Takže až se vám bude chtít uvařit něco pro zábavu, třeba se vám recept bude hodit 🙂

Když si zrovna nehrajeme, plastelínu uchovávám v lednici v potravinářské fólii a je stále “ jako nová“  🙂

Viktorie Tománková

Hledáte odpovědi na otázky ohledně stravování vašeho miminka? Co mu vařit, co už smí jíst a co ne a zajímá vás také proč? Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek. Učím maminky nejen, jak uvařit pro miminko tak, aby bylo zdravé, ale zároveň porozumět stavebním základům stravování malých dětí a v neposlední řadě, jak vše zvládnout, stihnout a přitom zůstat v pohodě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Close Menu