Nic není jako dřív aneb Jeden smutný příklad za všechny

Moje babička pekla na svatby. Když jsme byly děti, já, moje sestra a sestřenka s bratránkem jsme jí stáli za zády a čekali jsme, až vytáhne kornoutky z trouby, mnohdy jsme ani nečekali na krém, jen na tu polevu, co do ní smočila vršek kornoutku.

Její perníčky byly vyhlášené. Voňavé a hebké a strašně moc dobré. Dodnes mám její „Výběr předpisů pro kursy vaření“.  Ač babička už nežije, perníčky podle jejího receptu peče stále celá naše rodina.

Mám perníčky ráda.

Mám také ráda i svoji mamku (a víc, než ty perníčky), která je tou nejhodnější a nejlepší babičkou na světě. Pro vnoučata by se, jak se říká, rozkrájela. Hlídá a hraje si s nimi, když už se nikomu nechce, v 7 hodin ráno už stojí s mým natěšeným ani ne dvouletým synem na staveništi ve vsi, protože je tam bagr! A to je něco.

A tak dětem chce dopřát vždy vše, co by jim udělalo radost. A o Velikonocích měli v obchodě krásné perníčky, co hrály všemi barvami a my tyto Velikonoce nepekli (nebylo kdy). No nekupte to. Babička je koupila všem vnoučátkům a těšila se, že budou mít radost a trochu si smlsnou.

A já jí to zkazila.

Babičku prostě ani nenapadlo, že tyhle perníčky nejsou takové, jako dřív. A tak jsem jí řekla, že je strašně hodná, ale že to Jeníkovi dávat nebudu.

„Proč? Vždyť je to perníček, to on může, vy jste je taky jedly, pamatuješ?“

Otočila jsem a dala jí přečíst lístek s varováním nalepený na zadní straně výrobku:

(Poznámka: Vzhledem k množícím se slovním útokům na výrobce tohoto výrobku jsou kontaktní informace na výrobce schovány. Cílem tohoto článku není poukázat pouze na jednoho výrobce, ale obecně na užívání těchto barviv ve výrobcích pro děti, kterých je opravdu hodně.)

Byla fakt naštvaná, ale ne na mě.

Jaký je teda ten rozdíl mezi „tehdy“ a dnes? V tomto případě tento:

TEHDY

Babiččiny perníčky:

ingredience: hladká mouka, 1 lžička sody bicarbony, 1 lžička mleté skořice, cukr moučka, máslo, vejce (domácí), mletý anýz, mletý badyán, med. Na polevu: 1 bílek a cukr moučka

DNES

Koupené perníčky:

Ingredience: Mouka, cukr, vejce, rostlinný olej (s největší pravděpodobností palmový), jedlá soda (E500), ocet, „potravinářský fix“ (netuším, co to je), voda. Na polevu:

E132 (indigotin, modré barvivo,  skóre škodlivosti 5, nebezpečné, nevhodné pro děti, syntetické zpracování za přítomnosti modrých barviv z uhelného dehtu, při testech na krysách se v místě vpichu tvoří zhoubné nádory)

E104 (chinolinová žluť, skóre škodlivosti 3, nevhodné při děti, alergen, vyráběn synteticky destilací uhelného dehtu, kostí, alkaloidů atd, viz odkaz)

E110 (Žluť SY, skóre škodlivosti 5, nebezpečné, nevhodné pro děti, alergen, je chemicky odvozena od látky Sudan 1, což je prokázaný karcinogen, ten se může objevovat ve stopovém množství i v tomto barvivu. Látka pravděpodobně způsobuje dětskou hyperaktivitu, dále viz odkaz)

E124 (Ponceau 4R, Košenilová červeň, skóre škodlivosti 6, nevhodné pro děti, alergen, výroba z kamenouhelného dehtu, na základě dlouhodobých studií je podezření, že se jedná o karcinogen, v roce 2009 úřad EFSA výrazně omezil povolené množství)

E133 (Brilantní modř FCF, skóre škodlivosti 5, nebezpečné, nevhodné pro děti, alergen, výroba z uhelného dehtu, zaznamenány případy toxické povahy na pacientech, výskyt zhoubných nádorů při studiích na krysách a to jak v místě vpichu tak při požití)

Poznámka: odkazy a popis jednotlivých Eček jsou z portálu ferpotravina,cz –  nezisková organizace a provozující projekt FÉR potravina, který hodnotí obsah a kvalitu potravin.

No tak uznejte sami.

ZDE najdete seznam „Nebezpečných Eček“. (kromě E104 všechny výše uvedené)

ZDE najdete popis stupnice udávající skóre škodlivosti.

Moje máma byla fakt naštvaná, jak je to vůbec možné. Ani ve snu ji nenapadlo, že perníček už není to, co býval a že tenhle perníček by nám babička k jídlu nedala…ani kdyby ty ingredience jako třeba uhelný dehet či asijský indigovník měla k dispozici
Ani ve snu by ji nenapadlo, že je něco takového vůbec možné a že ona sama by to podala svým milovaným dětem. Víte proč by ji to nenapadlo? Protože ona sama by to nikdy neudělala. Nejen svým, ale ani jiným dětem.

Asi se bude muset naučit žít s tím, že výrobcům lákadel pro děti je jedno, jestli to dítě bude za pár let chodit na chemoterapie. Asi se bude muset naučit, že svět se změnil.

A tak všem těm, kteří říkají „Vždyť my jsme to také jedli a žijeme“ vzkazuji: A víte jistě, že jste jedli tohle?

A za mě: neholdujete zdravé stravě? nevadí. Hlavně sebe a své děti cíleně netravte jedy! Čtěte etikety i (a hlavně) na výrobcích pro děti!¨

Popravdě, jsem naštvaná. Štve mě, že se něco takového vůbec prodává a že můj syn, až na to bude mít roky, může jít a za své ušetřené penízky si koupit něco, co mu vyloženě škodí. A tím hůř, že se to tváří, jako roztomilá lahůdka.

Vím, že sama nic nezmůžu, můžu své dítě akorát vést k tomu, aby si dávalo pozor ale ptám se, jak je možné, že se takové výrobky dají vůbec koupit? Kdo pak nese zodpovědnost? Bojím se odpovědi – my, rodiče. My musíme naše děti i naše babičky a prababičky naučit, že ne vše je takové, jak se tváří, že ne vše je jako dřív.

Doba se změnila. Za rohem na nás sice nečíhá šavlozubý tygr a naše děti nemusí od malinka pracovat v dolech, ale nebezpečí tady tkví v daleko zákeřnější formě. Ve formě líbivých produktů pro děti.

A tak perníkářství, ve kterém vznikl tento výrobek vzkazuji, že jejich výrobky nechci, nikdy je nekoupím, že doufám, že něco takového ani již vyrábět nebudou a že se zlobím, že vůbec něco takového nabízejí dětem.

A jen podotýkám, že tyto barviva najdete ve výrobcích, kde byste je teda nečekali, třeba v karamelovém pudinku, v sušeném pomelu, v decoru zdobení na dorty a cukroví, v cukrových ozdobách, jahodovém kopotu, v bonbónech, ozdobách a dokonce i v některém pečivu. A tím rozhodně seznam nekončí, podívejte se na uvedené odkazy sami.

P.S.: Perníčky letěly do koše, a s nimi i iluze o kvalitě potravin pro děti…

A co vaše babičky? Dávají již také pozor na složení výrobků, které kupují vašim dětem?

Poznámka: Tento článek vypovídá pouze o přítomnosti Éček ve výrobku, nikoli o jejich množství, tj. tento text neznamená, že by výrobce překročil povolené limity pro použití těchto Eček v potravinách dané aktuální legislativou, vypovídá pouze o jejich přítomnosti ve výrobku. Cílem článku je upozornit na to, že se tyto syntetická baviva, která jsou označována jako nebezpečná, stále používají ve výrobcích určených pro děti. Více o nebezpečných Ečkách a jejich limitech v dalším článku.

Viktorie Tománková

Hledáte odpovědi na otázky ohledně stravování vašeho miminka? Co mu vařit, co už smí jíst a co ne a zajímá vás také proč? Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek. Učím maminky nejen, jak uvařit pro miminko tak, aby bylo zdravé, ale zároveň porozumět stavebním základům stravování malých dětí a v neposlední řadě, jak vše zvládnout, stihnout a přitom zůstat v pohodě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Close Menu