LIPNICE kolem dokola

Už minulý rok jsem vám slíbila pár tipů na výlet plus takový malý bonus a to tip, kde se při daném výletu dobře najíst.

A tak vás v tomto článku zavedu někam, kde to mám moc ráda a kde je to moc hezké…a navíc se tam i dobře najíte 🙂 Většinou na výlety s sebou beru tolik jídla, že toho polovinu zase dovezeme domů :), ale oběd si rádi dopřejeme někde, kde se dá dobře najíst.

To pro nás znamená restauraci, kde se nepoužívají dochucovadla a kuchaři na plotně bublá vývar, omáčka je z vývaru, šlehačka fakt vyšlehaná (žádná rostlinná pěna z tuby) a na jídelním lístku není žádný dezert z koupeného listového těsta. Nevím jak vy, ale pro nás je občas docela těžké takové místo najít. No a když takovou restauraci nenajdeme, sníme co je v batohu a najíme se pořádně až doma.

Když ale jedeme na Lipnici, docela se těšíme i na ten oběd v restauraci 🙂

A tak se vydejme na hrad Lipnice a do jeho okolí, lesů a lomů a za svědky naší historie.

Impozantní a velmi působivou zříceninu hradu Lipnice najdete v Lipnici nad Sázavou, asi 12 km od Havlíčkova Brodu v kraji Vysočina. Pokud máte rádi přírodu, tajemná místa, lesy, lomy, hrady, legendy o zazděných pannách a také českou historii a Jaroslava Haška, určitě se sem vydejte.

Výletit tu můžete celý den a i tak to pravděpodobně bude málo času. Odkaz na oficiální stránky hradu Lipnice najdete na konci článku. Ale vezměme to pěkně po pořádku – od toulek lesem až k hradu.

Nejprve, než navštívíte hrad se přímo z Lipnice nad Sázavou můžete vydat na procházku po okolí zatopených žulových lomů, kde do skal sochař Radomír Dvořák vysochal reliéfy tzv. Bretschneiderovo ucha (Národní památník odposlechu), Úst pravdy a Zlatých očí. (https://www.hrad-lipnice.cz/cs/tipy-na-vylet/6021-okolo-zatopenych-lomu-k-hlave-xxii)

Je to krásná procházka lesem po pohodlné lesní cestičce až k zatopeným lomům. My jsme obešli všechny lomy a Jeník (3 a půl roku) to celé dal po svých, i když jsme se tak různě toulali sem tam i mimo vyznačené chodníčky, našli i neoznačené lomy 🙂 a ušli celkem více než 6,5 km.

(Pokud se chcete také takto toulat a užít si procházku a les, doporučuji si nechat návštěvu hradu na jiný den. Obzvlášť, pokud s sebou budete mít malé děti).

Lom s Uchem lze obejít kolem dokola po skalách . Pro malé děti je to trošku dobrodružství, za mě ale bezpečné, pokud tedy dítě nespustíte z očí a nedovolíte mu běhat po okraji skalní římsy. Určitě stojí za to navštívit i další dva lomy. A navíc místní lesy skrývají i další lomy a působivá místa, jen se budete muset vydat mimo značenou cestičku a vzít si raději mapu, nebo kompas :). Toulat se můžete, jak dlouho chcete, můžete jen tak posedět v lese u lomu a pozorovat kameny úžasně porostlé lesním porostem nebo brouky, uprostřed hlubokého lesa si dát svačinku…prostě je to takový pohodový výlet.

 

A pokud budete mít ještě dost sil, vydejte se na hrad Lipnice, nebo si to nechte až na druhý den, protože na hradě toho ještě taky dost nachodíte…

Je to opravdu působivé místo s ještě působivějšími legendami, například s dost drsnou legendou o zazděné Kateřině, nebo O černém muži. Legendy vám povypráví průvodce – který s vámi bude ale chodit jen chvilku, dá vám instrukce kam můžete chodit a kam ne a poté vás už nechá užívat si zákoutí hradu v rodinném kruhu 🙂

Určitě se půjdete podívat do rozsáhlých zbytků sálů, kaple, působivých sklepení, taky na věž, děti prolezou všechny kameny na nádvoří a kolem hradeb, zbytky oken… No a stopro se půjdete také podívat do komůrky, ve které na hradě přebýval, popíjel a tvořil Jaromír Hašek

Prostě ideální výlet pro malé i velké. Malé děti se i krásně vyřádí – pokud tedy, jako náš Jeník, rády prozkoumávají a lezou po každém větším kameni a neúnavně běhají celý den sem a tam 🙂

V podhradí potom ještě můžete navštívít domek, ve kterém přebýval a tvořil Jaromír Hašek, nyní je zde jeho muzeum. Na místním hřbitově v Lipnici pak můžete navštívit i hrob Jaroslava Haška.

No a když už budete vážně hladoví, krabičky s okurkou, paprikami, vajíčky, sušeným i nesušeným ovocem a oříšky budou vyjedené, jděte se určitě najíst do restaurace přímo pod hradem – do hostince a penzionu „U České koruny“.

Ať si dáte cokoli, neuděláte chybu. Je to moc příjemná stylová restaurace s kachlovými kamny, kde si můžete dát hlavně tradiční českou kuchyni. V restauraci dokonce vaří sám pravnuk Jaroslava Haška Martin Hašek.

Ale pozor – bývá tam hodně plno a to vždy. Takže opravdu doporučuji si zamluvit rezervaci, jinak se na vás, velmi pravděpodobně, nedostane….

 

No a hlavně si to užijte! 🙂

 

Nakoukněte také zde http://www.hasektour.cz/cz/restaurace/

https://www.hrad-lipnice.cz/cs/o-hradu/legendy

https://www.hrad-lipnice.cz/cs/tipy-na-vylet

http://www.hasektour.cz/cz/lipnice/

Viktorie Tománková

Hledáte odpovědi na otázky ohledně stravování vašeho miminka? Co mu vařit, co už smí jíst a co ne a zajímá vás také proč? Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek. Učím maminky nejen, jak uvařit pro miminko tak, aby bylo zdravé, ale zároveň porozumět stavebním základům stravování malých dětí a v neposlední řadě, jak vše zvládnout, stihnout a přitom zůstat v pohodě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Close Menu