Povídání o bylinkách a dětech

Které bylinky jsou vhodné i pro ty nejmenší děti? Povídání o bylinkách a jejich využití pro děti.

ROZHOVOR NA TÉMA

O bylinkách a malých dětech s krásnou ženou a zároveň „bábou bylinkářkou“, odbornicí na bylinky a jejich účinky, maminkou dvou dětí a zakladatelkou webu „Bylinkovyraj.net“ Michaelou Maťhovou.

17274216_1218711568247760_1318953859_n

Když vařím pro celou rodinu, neumím si ani představit, že bych nepoužívala bylinky a koření. Když se narodil náš syn a já mu následně začala vařit, tápala jsem, které bylinky bych mohla použít. Které bylinky můžeme používat při vaření pro takto malé děti? A jak využít bylinky, které jíme syrové? Můžu je dítěti také nabídnout?

Na to vše se ptám odbornice na slovo vzaté – Michaely Maťhové.

Michaelo, vy jste „bylinkářka“ každým coulem. Na vlastní kůži jste poznala sílu bylinek, dokážete je využívat v běžném životě pro sebe i svoji rodinu. Sama máte doma malou holčičku. Využila jste své znalosti o bylinách a koření, i když byla vaše holčička ještě miminko?

U dcery jsem právě začala cíleně používat bylinky až později, bylo jí zhruba 2,5 roku, kdy mě její velmi  častá nemocnost podnítila začít s bylinkami.  Máme ještě chlapečka, dnes je mu 2,5 roku, dceři 6 let.

Když byl ještě miminko, tak často trpěl na průdušky. Dcerka přišla třeba jen ze školky s rýmou a jakmile  se od ní nakazil, sedlo mu to na průdušky. Takže jemu jsem už v 8 měsících dávala tymiánový nebo  diviznový sirup – jen půlku čajové lžičky. Na odkašlávání jitrocelový sirup. Pak byl dobrý ještě i podbělový čaj.

Podběl

podběl

Vyloženě na upevnění zdraví, pokud je ještě dítě hodně malé, tak do toho 1 roka jsem nic pravidelně nepodávala, spíš jsem podávala bylinky jen na akutní problémy.

Co jsem jim dávala celkem často – hlavně přes zimní období je rakytníkový sirup. Je to král v obsahu vitamínu C, takový citron se s ním nemůže rovnat. Celkově zlepšuje obranyschopnost organismu. 

Můj blog se týká vaření i pro ty nejmenší děti. Proč je vůbec dobré používat při vaření bylinky? Jde pouze o chuť nebo mají i nějaké zdravotní účinky?

Dětem můžeme začít dochucovat jídlo zhruba od jednoho roku. Právě do toho jednoho roku se děti teprve seznamují s chutí samotného jídla. Mají chuť velmi citlivou a jejich organismus přivyká na nové příkrmy. 

Později, tedy od toho jednoho roku můžeme začít. Jde samozřejmě o chuť i zdravotní účinky 🙂 Začneme vždy v jídle s jednou bylinkou, abychom mohli sledovat, jak na to dítě reaguje, zda mu to dělá dobře nebo ne. Většina z uvedených však mívá dobrý přínos.

Třeba tymián a majoránka podporuje trávení a působí proti plynatosti. Bazalka také podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a  podporuje vykašlávání. Zároveň působí proti zánětu průdušek. Dobromysl působí také protizánětlivě, dokonce je označována jako přírodní antibiotikum. Bobkový list – opět protizánětlivý, zlepšuje také soustředění a paměť.

Majoránka

majoránka

P1060218

tymián

Dobromysl

Dobromysl (oregáno)

Které bylinky tedy můžeme používat při vaření pro miminka a batolátka?

Koření a bylinky se mohou používat už od jednoho roku a nemusíme se bát dětem dát třeba do brambor kmín, libeček nebo zelenou petrželk. Do jídel lze použít také majoránka, bazalka, bobkový list, kopr, pažitka – tyto bylinky nejen skvěle chutnají, ale podporují trávení a působí také protizánětlivě.

Nejvíce protizánětlivé účinky má z bylinek vhodných pro děti dobromysl – je to přírodní antibiotikum. 

Další přírodní antibiotikum je lichořeřišnice. Tu doporučuji připravovat ji vždy jen čerstvou, jinak nemá po tepelné úpravě moc účinky. Chutná podobně jako pažitka nebo spíš ředkvičky. Mohou se jim do jídla nasekat třeba i květy, bude to krásně barevné 🙂 Do kaší nebo ovocných pyré se jim může dát skořice.

P1070576

 lichořeřišnice

Výborná z těch cizokrajných koření je také kurkuma, můžeme ji v malém množství přidávat k tepelně upravené zelenině.

Brutnák – další bylinka, která má velmi příznivé účinky proti alergiím a ekzémům. V lékařství se dokonce olej z brutnáku používá při atopickém ekzému. Ten je vhodné jíst opět spíše syrový, má dobrou chuť podobné okurce. Dětem se určitě zalíbí i jeho krásné modré květy, které jídlo krásně ozdobí a děti je mohou i sníst.

Pokud jim nechcete moc solit  jídlo, tak sůl dobře nahradí saturejka. Stačí jen trošička, je aromatičtější. Saturejka je doporučována spíše od 2 let věku.

Brutnák

brutnák

A co čerstvé bylinky? Které čerstvé bylinky mohou takto malé děti konzumovat?

Čerstvé bylinky jsou pro malé děti lepší než ty sušené, protože nejsou tak aromatické a jsou pro děti i lépe stravitelné. Usušené velmi ztrácí objem, protože vypaří vodu, která je obsažena v rostlinách okolo 80%. Tím pádem máme tendenci těch sušených dávat do jídla více. Navíc jsou v sušených bylinkách látky ve vyšší koncentraci.

Můžeme si vybrat z těch, které si vypěstujeme na zahrádce nebo v truhlíčku a také doporučuji divoké bylinky.  Z těch co si můžeme pěstovat je právě ta výše zmíněná lichořeřišnice, pažitka, polníček, špenát, koriandr, bazalka, majoránka, brutnák a další a z těch divokých je to kopřiva, ptačinec žabinec,  merlík, sedmikrásky – listy i květy, bršlice. Ještě máme oblíbený i kořen pampelišky, ten přidávám do zeleninové pánve nebo do vývaru podobně jako kořenovou petržel.

Sedmikráska

sedmikrásky

Čerstvé bylinky můžeme tedy použít při vaření, přidáme je vždy až na konci vaření, protože tak neztratí tolik vitálních a prospěšných látek. Děti mohou jíst bylinky i syrové, pokud jim je na drobno nasekané zamícháme třeba do těstovin, zeleninového kuskusu nebo do brambor. Ale zase platí pravidlo, že v jídle by nemělo být více jak 2 druhy bylinek.

A co čaje pro miminka? Připravovala jste sama někdy bylinkové čaje pro takto malé děti? Které bylinky jsou vhodné pro čaje pro miminka?

Ano, bylinkové čaje dětem připravuji a obměňuji občas bylinky – náš nejoblíbenější  je  meduňkový s dobromyslí v poměru 1:1.  Může se  k tomu ještě přidat i troška heřmánku. Samotný heřmánkový čaj nepodávám, působí trochu projímavě, ovšem dobrý je právě při zácpě. Výborný čaj je také šípkový nebo lípa s mateřídouškou.

Bylinkový čaj

Bylinkový čaj pro malé děti do tří let je vhodné podávat zředěný – dává se poloviční dávka do vody než pro dospělého. Můžeme si třeba čaj uvařit pro sebe klasicky a dětem ho pak ještě zředit vodou. Pro běžné pití bylinkové čaje moc nedoporučuji, je možné je pít třeba 2x v týdnu, pak dát i pauzu, prostě spíše občas. Bylinkové čaje jsou určeny spíš na léčení. Čaj dětem sladím trochou medu.

Pro malá miminka i novorozeňátka, která špatně spinkají jsou vynikající bylinkové koupele z mateřídoušky a dobromysli. Koupel se dělá tak, že se dá do vody 2x větší množství bylinek než při přípravě čaje a ještě se cca 5 minut povaří. Vychladlé na teplotu těla a přecezené se to nalije do vaničky s vodou – klidně v poměru 1:1. Mateřídouška a dobromysl má uklidňující účinky a miminka mnohem lépe spí.

Co vidíte jako jeden z největších plusů pro konzumaci bylinek? V dnešní době, kdy jsou plné lékárny léků a uměle vyrobených vitamínů. Má vůbec smysl snažit se nahnat vitamíny bylinkami?

Rozhodně ano! Pokud chceme využít z bylinek vitamíny a mnoho dalších prospěšných látek – tělo  dokáže vitamíny lépe využít z původního zdroje – z potravy než jako izolovaný preparát.

Je velmi vhodné bylinky zařadit do jídelníčku jako potravinu. Nemám na mysli zrovna ty aromatické, ale spíš například bršlici, špenát, brutnák, listy  pampelišky, listy a květy sedmikrásek, polníček.  

Z těchto sbíráme mladé listy a společně s ovocem (jablka, hrušky, banán) děláme  zelené smoothie.  Je to doslova vitamínová bomba 🙂 Nebo také můžeme jíst tepelně upravené bylinky – výborný je například špenát z listů medvědího česneku, kopřiv  nebo bršlice.

P1030665kopřiva

O tom, proč jíst divoké bylinky a srovnání kolik obsahují živin a důležitých látek proti běžné zelenině ze supermarketu píšu  podrobně tady >>>

Kterým bylinkám či koření by se naopak měly malé děti určitě vyhnout?

Pelyněk – například  známý je pelyněk estragon. Vůbec by se neměl dětem podávat do 15ti let.

Rozmarýn, šalvěj by se dětem neměla dávat do dvou let, pak je ale dobrá na kloktání, protože má desinfekční účinky, ale vnitřně pro děti moc vhodná není. Dále yzop, z koření je nevhodný muškátový oříšek – může způsobovat ospalost až halucinace.

Bylinky však nenacházejí uplatnění pouze v kuchyni. Využívala jste bylinky pro vaši holčičku i jinak? A na které bylinky bychom rozhodně neměli zapomínat?

Rozhodně se vyplatí bylinky sušit hlavně na zimu, kdy na nás číhají takové ty běžné neduhy – ne všechny bylinky se však sušit dají. Například z jitrocele vyrábím sirup na vlhký kašel, podporuje vykašlávání.

Tymián  a majoránka, podběl, divizna  – také působí proti kašli – tentokrát proti dráždivému kašli. Výborný je tedy sirup z tymiánu, divizny a čaj z podbělu nebo majoránky.

Skvělé je mít také doma sušený květ lípy a bezu, tyto bylinky podporují pocení, jsou skvělé jako čaj při horečkách. S medem je čaj velmi lahodný a děti jej s chutí pijí.

Nechybí nám doma ani aloe, kterou využíváme na potírání při štípancích.

Pěstujeme i rakytník, dělám  z něj nevařený rakytníkový sirup – je plný vitamínu  C.

Divizna

divizna

Poraďte čtenářům, kde bylinky sehnat, pokud nemají vlastní zahrádku. Asi není dobrý nápad sbírat pampelišky někde u hlavní silnice. Je lepší si bylinky někde nasbírat nebo koupit raději v obchodě již sušené?

Některé bylinky je možné s úspěchem pěstovat i doma za oknem – například meduňku, majoránku, bazalku, oregano, napadá mě i řeřicha. Také na balkoně jsou možnosti.  Za těmi divokými je vhodné vyrazit někam do přírody, rozhodně se to vyplatí, chodíme třeba na lipový květ, květ černého bezu, jitrocel, šípky, brzy z jara roste medvědí česnek a podběl. Je také možné sušené bylinky zakoupit i v lékárně.

Jak je to s bylinkami, které můžeme zakoupit v supermarketech v květináčích. Jsou stejně kvalitní, nebo byste je pro malé děti nedoporučila?

Bylinky ze supermarketu by měly být v pořádku, známé jsou od firmy Bylinky s.r.o., jsou pěstované ve sklenících v ČR a nepoužívají žádné pesticidy. To by neměli používat žádní výrobci bylinek určených ke konzumaci. Tak dalece se v tom ale nevyznám. Jistota je v tom, co si vypěstujeme sami.

P1060126

Můžeme se na vašem blogu někde dočíst o tom, jak bylinky správně sušit, nebo jak je uchovávat jinak?

Samostatný článek o uchovávání bylinek nemám, je to dobrý tip, brzy jej připravím 🙂 Uvedu tedy pár příkladů – sušit se moc nedá jitrocel, je lepší z něj udělat sirup.  Obtížně se suší i divizna, musí se sklízet v poledne za slunečného počasí a nesmí vůbec navlhnout, jinak zešedne.

Hůře schne i bazalka. Je lepší otrhat jen listy, protože stonky jsou dužnaté a právě to zpomaluje výrazně schnutí.

Bylinky by po usušení neměly změnit barvu, neměly by se u nich vyskytovat skvrny, zešednutí, zhnědnutí – to znamená, že navlhly a jsou tedy znehodnocené.

Sušené  bylinky je dobré uchovávat ve šroubovacích sklenicích, tak zajistíme aby neabsorbovaly vlhko.

Uchovávat můžeme i jiným způsobem – mražení do ledových kostek nebo rovnou si z nich třeba vyrobit nějaký produkt v podobě sirupu, oleje, octa.

canva

Velmi často se setkávám s dotazy ohledně bylinek vhodných pro těhotné ženy. Mohla byste nám říct, kterým bylinkám by se měly těhotné ženy vyhýbat? A naopak, které bylinky jsou pro těhotné ženy vhodné a proč?

Těhotné ženy by neměly užívat bylinky, které podporují činnost dělohy – například petržel, celer, šalvěj, ale také další bylinky, které mají zahřívací a prokrvující účinek – bazalka, tymián, majoránka, zázvor

Užívání bylinek znamená to, že si z nich těhotná udělá čaj, nebo odvar, určitě nevadí, když si bylinkami občas dochutí jídlo. Nakonec i zázvor je zahřívací bylinka, ale jen v malé míře je doporučován proti nevolnosti třeba v podobě zázvorových lízátek. Určitě je nevhodné pravidelného pití čaje.

Jednou za čas si může udělat těhotná žena čaj z máty a meduňky nebo mateřídoušky. Pokud třeba onemocní, tak se nemusí zdráhat na podporu snížení horečky použít čaj z květu bezu a lípy. Pozor na ten bez, bývá alergenní, tak pokud s ním dotyčná nemá dosud zkušenosti nebo je alergik, tak opatrně.

Vhodné bylinky pro těhotné ženy je pažitka, koriandr, lichořeřišnice, kontryhel, polníček – konzumace této byliny podporuje dokonce správný vývoj miminka, protože obsahuje vysoký podíl kyseliny listové, která zabraňuje rozštěpům patra a páteře.

Dále je vhodná kurkuma, měsíček, rakytník.

Koriandr

koriandr

Michaelo, děkuji moc za tento rozhovor plný zajímavých informací. Pro mě osobně je nová informace o vhodnosti kurkumy či brutnáku, takže je taky zařadím do jídelníčku našeho syna.

Pevně věřím, že čím dál více maminek začíná pro své děti při vaření využívat bylinky, i přesto, že jsme zahlceni reklamami na umělé vitamíny a různé doplňky stravy.

I já se chci naučit více využívat bylinky, které mi volně rostou na zahradě, jako je kopřiva, sedmikráska, mateřídouška, divizna či jitrocel.

Je to, podle mě, takový návrat do dob našich babiček. Pamatuji si, že moje babička nikdy nekupovala čaj, ale za oknem byl vždy plech s kvítky divizny a ostatních bylinek. Lepší čaj jsem nikdy nepila. Bohužel babička již nežije a já dosud nepřišla na to, jaké bylinky v tom čaji byly, že byl tak dobrý. Snad se k tomu někdy dopracuji.

Děkuji moc za rozhovor!

 

Michaela Maťhová

Autorka webu www.bylinkovyraj.net, odbornice na bylinky a v neposlední řadě maminka dvou dětí.

Viktorie Tománková

Hledáte odpovědi na otázky ohledně stravování vašeho miminka? Co mu vařit, co už smí jíst a co ne a zajímá vás také proč? Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek. Učím maminky nejen, jak uvařit pro miminko tak, aby bylo zdravé, ale zároveň porozumět stavebním základům stravování malých dětí a v neposlední řadě, jak vše zvládnout, stihnout a přitom zůstat v pohodě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Close Menu