Vaříme pro miminko – Pět (ne)postradatelných v kuchyni

Nepotřebujete je, ale budete je chtít!

Pět kuchyňských pomocníků, kteří vám usnadní život při vaření pro miminko.

 Vaše miminko pomalu roste a vy vnímáte, že už mu jen kojení nebo umělé mléko nestačí. Když jíte, miminko vás pozorně sleduje a jeho očička toužebně hypnotizují vaše ruce, vaše jídlo, váš příbor. Tak to tušíte správně, pomalu nastává chvíle „první lžičky“.

Ano, tak to už bude pomalu čas připravit se na vaření pro vaše miminko.

20160206_124349

Honzíkova první lžička

A vy možná váháte – vařit, nebo koupit skleničku? Možná si říkáte: „Přece nebudu vařit a mixovat jednu mrkev a kdy už to budu dělat, když už teď nic nestíhám?“ – ale věřte mi, je to tak strašně jednoduché. A když začnete u té jedné mrkvičky, ostatní už půjde téměř samo.

Ani nestačíte všimnout a místo jedné mrkve budete zanedlouho péct dort k prvním narozeninám!

Je jasné, že k tomu, abyste miminku udělala příkrm, budete potřebovat základní kuchyňské přístroje, jako je tyčový nebo obyčejný mixér a podobně a nějaké to nádobí, hrnce, mističky. Nebo taky ne. Nebo vám taky postačí jen mistička a lžička a přístroj, který téměř vše udělá za vás.

Pokud to s vařením pro vaše miminko myslíte vážně, můžete si práci usnadnit a pořídit si několik spotřebičů, které velmi oceníte nejen nyní, když je vaše miminko ještě teprve na začátku své cesty k dobrému a zdravému jídlu, ale také později, až trochu odroste. Nutně je sice nepotřebujete, ale na druhou stranu, proč si nedopřát trochu více času na mazlení s miminkem místo hlídání množství vody v hrnci, že?

Představuji vám 5 neocenitelných kuchyňských pomocníků, které sice nutně nepotřebujete, ale pokud si je pořídíte, budete je využívat každý den.

1. AVENT – Kombinovaný parní hrnec a mixér SCF870/22

Toto je prostě jednička, pomocník, kterého byste určitě měla doma mít, pokud opravdu chcete s vařením pro miminko začít a zároveň neztrácet drahocenný čas. Pak už není nic jednoduššího.

Jedná se o kombinovaný parní hrnec s mixérem, který je určen právě pro přípravu jídla pro nejmenší miminka a poté samozřejmě i pro miminka starší.

P1020386

Popis přístroje přímo od výrobce, najdete ZDE.

Co umí?

Tento parní hrnec je přímo uzpůsoben tomu, aby vaření pro miminko bylo co nejjednodušší, o tom se můžete přesvědčit v instruktážním videu.

Během vaření nemusíte u hrnce stát a cokoli hlídat, konec vaření se ohlásí výrazným pípnutím. Nádobka, do které vkládáte nakrájené suroviny, ať již zeleninu, ovoce nebo i maso zároveň obsahuje nože a funguje jako mixér. Jídlo tudíž uvaříte a rozmixujete, aniž byste uvařené jídlo museli z nádobky vyndavat. Nádobku stačí po uvaření surovin jednoduše otočit, a je to. Když jídlo z nádobky vyndáte, jednoduše nádobku, nože a kryt opláchnete pod vodou a šoupnete do myčky. A je hotovo.

Obecně je známo, že zelenina, ovoce, obecně pokrmy vařené v páře si zachovávají mnohem více vitamínů, než pokud je vaříte ve vodě.

Tento parní hrnec vám tedy nabízí kombinaci výhod jednoduchosti přípravy a kvality uvařeného jídla.

P1020422

Jak říkám, jednodušeji už to nejde.

P1020424P1020425

Jak tento hrnec využívám já?

Opravdu hodně.

Zpočátku jsem v něm vařila Honzíkovi příkrmy denně. Nejdříve jednodruhové, poté již směsnou zeleninku, také maso. Dodnes hrnec využívám pro rychlou přípravu čerstvého ovocného pyré z jablek či hrušek. Také v něm vařím zeleninu jako přílohu a velmi často také využívám pouze mixér. Upozorňuji, že v hrnci není možno vařit rýži a jiné obiloviny a luštěniny, což mě osobně vůbec nevadí.

Cena:  Tento hrnec můžete na internetu koupit v rozmezí od  2 800,- do 3 600,- Kč. Není to málo a tak, pokud netrváte na novém výrobku, zkuste se poohlédnout po bazarech týkajících se miminek, jako je Emimino, Mimibazar nebo Modrý koník. Možná tam nejdete někoho, kdo už ho nepotřebuje a posílá dál. Mě se to povedlo a koupila jsem tento hrnec, který je jako nový, od jedné úžasné paní za krásných 1 500,- Kč. A rozhodně to za to stálo.

Uvádím zde právě tento výrobek, protože ho mám doma, ale na trhu můžete samozřejmě koupit i další podobné spotřebiče od jiných firem. Každý výrobek má jistě své výhody či nevýhody.

Zde je například podobný výrobek od firny Beaba:

Beaba Parní vařič + mixér BABYCOOK SOLO modrý

Tento hrnec má větší objem nádobky, než ten, od Aventu, takže je vhodnější pro maminky, které vaří například dvěma dětem. Pro rozmixování pokrmu je nutno uvařené jídlo přendat do nádobky určené k mixování. Tento přístroj lze údajně použít i pro ohřívání a rozmražování pokrmů. Navíc je k výrobkům Baeba možno dokoupit nádobku pro vaření rýže a obilovin. Na trhu najdete jistě i jiné výrobky určené pro vaření pro miminka.

Proč já jsem zvolila ten od Aventu? Protože je velmi jednoduchý, malý a skladný (do naší malé kuchyně ideální). Nástavec na rýži s obiloviny nepotřebuji, protože je vařím vždy zvlášť.

2. Mini food procesor Catler FP 4010

Pokud máte rádi hezké, funkční a velmi kvalitní přístroje, určitě se podívejte se na tento set pro přípravu jídla. Tento set sice není určen přímo pro přípravu jídla pro miminka, ale je pro to naprosto ideální.

Tento set oceníte při vaření jakéhokoliv jídla pro celou rodinu.

P1020429     P1020455

Při vaření pro miminko ho velmi oceníte nejen při přípravě pyré či kaší, ale také při pasírování nebo při sekání masa na maličké kousky, které vaše miminko bude jíst, než se naučí pořádně kousat.

 Co umí?

Mixuje (ponorný mixér), pasíruje (pasírovač), strouhá a seká (struhadlo a kutrovač).

  • ponorný mixér (opravdu velmi kvalitní) – ten použijete velmi často na jakékoli mixování potravy pro vaše miminko, hlavně také při přípravě přesnídávek, kaší, zeleninových pyré a podobně. Tyčový mixér je navržený tak, abyste si při mixování v hrnci nepoškrábala dno nádoby, což se mi u tyčového mixéru od jiné firmy opravdu dělo.
  • nádobu, ve které můžete krájet a hlavně sekat, takzvaný kutrovač.
  • Pasírovač, neboli speciální nástavec na přípravu pyré s nastavením stupně hrubosti. Ten oceníte, když začnete připravovat pro dítě například hrášek a budete se chtít zbavit slupek, ale také na jakékoliv jiné pyré. Jinak byste museli pasírovat přes sítko ručně.

P1020434

P1020440

Cena: 4 740 Kč. Není to málo, ale bude vám velkým pomocníkem při každodenním vaření nejen pro vaše miminko.

3. Parní hrnec Morphy Richards 48780 Intelli Steam

 Tento parní hrnec jsme si nadělili doma k Vánocům a udělali jsme dobře. Příprava jídla v něm je jednoduchá a jídlo je vynikající. Hrnec navíc oplývá takovou „inteligencí“, že vám různé suroviny, které do hrnce vložíte, připraví tak, aby byly hotové najednou. Navíc vám jídlo po dovaření bude ohřívat ještě 40 minut, abyste ho k obědu určitě měli teplé.

P1020408     P1020477

Ale co s ním v případě, že vaříte pro miminko?

V souvislosti s vařením pro našeho Honzíka ho využívám hlavně pro přípravu přesnídávek.

Je to ideální přístroj na to, abyste připravila chutné a zdravé přesnídávky pro vaše miminko. Jablka či hrušky prostě nakrájíte a vložíte do nádob parního hrnce a uvedete jej do provozu, což je opravdu velmi snadné. Díky vaření v páře zůstane ovoce „nerozblemcané“ a plné vitamínů.

Mám vyzkoušeno, že přesnídávky připravené obyčejným vařením jablíček či hrušek či jiného ovoce v hrnci se nedají srovnat s přesnídávkou z ovoce připravené v páře.

K přípravě přesnídávky lze použít samozřejmě i parní hrnec s mixérem (AVENT – Kombinovaný parní hrnec a mixér SCF870/22, viz bod 1), ale vzhledem k velikosti hrnce v něm připravíte zhruba dvě až maximálně tři dávky, to je ideální na přípravu dávky čerstvého pyré, kterou ihned spotřebujete.

Kdežto v tomto parním hrnci připravíte mnohem víc ovocného pyré, které vzápětí můžete sterilizovat a uchovat si je na svačinky pro vaše miminko.

P1010335

Tento parní hrnec je ovšem určen na vaření v páře všeho druhu. Můžete v něm připravovat zeleninu, ovoce, maso, ryby, rýži, jakékoli obiloviny, prostě cokoli.

Vše o tomto parním hrnci si můžete přečíst ZDE.

Cena: 3500 až 4000 Kč.

  4. Vakuová svářečka fólií Concept FRESH VA-0010

Tato tavička je další z mých velmi často využívaných pomocníků. Slouží pro uchování potravin v mrazáku.

Já ji využívám pro uchování jednak surovin (maso, zelenina i ovoce) a také hotových zamražených jídel pro Honzíka.

P1020362     P1020366

Nespotřebované jídlo, které vaše miminko nesní, nebo si ho prostě jen připravujete do zásoby, můžete v jakékoliv mističce zamrazit. Po zamražení jej můžete z mističky vyndat a dát do fólie, zavakuovat a zatavit.

Proč?

Jednak si ušetříte místo v mrazáku, budete mít opět mističku k dispozici, ale ten hlavní důvod je, že je to nejhygieničtější způsob, jak pokrm uchovat. Jídlo pak vůbec „nenačichne“ mrazákem a můžete ho tam mít klidně několik měsíců (což vám stejně nevydrží, ale i tak).

    Takto uchované jídlo je výborné například na cesty, pokud svému miminku nechcete dávat kupovanou „skleničku“. Jídlo velmi jednoduše rozmrazíte pomocí horké vody (případně v mikrovlnce) a je hotovo. Pouze  ho musíte převážet tak, aby nerozmrzlo, což vůbec není složité, pokud máte vhodnou termosku, případně stačí krabička s ledem obalená alobalem, záleží samozřejmě a tom, jak dlouho budete na cestách.

 Nicméně takto uchovat můžete také maso, hotové pyré z pečené červené řepy, hrášku, cokoli, co poté k jídlu budete chtít přidat a nebudete mít čas nebo suroviny, abyste to uvařila čerstvé.

Tavičku jistě použijete i pro další suroviny, nejen pro zamražení jídla pro vaše miminko. Já takto v mrazáku uchovávám v podstatě veškeré suroviny, včetně masa, knedlíků, zamraženého ovoce a podobně. Nerada bych, aby to vyznělo, že používáme pouze zamražené suroviny, ale vzhledem k tomu, že máme zdroje kvalitního masa, nárazově (například celé jehně, kohouty a podobně) a jiných surovin, je mrazák pro nás nutností.

Navíc v případě vaření pro miminko je ideální připravit si malé porce masa různého druhu do mrazáku, ze kterých následně vaříte. Je to opravdu nejlepší způsob, jak zabránit namrzání a načichnutí surovin pachy z mrazáku. Další velkou výhodou je velmi jednoduché rozmražování.

Není nic jednoduššího, než pytlíček se zamraženým pokrmem zalít v nějaké nádobce horkou vodou, případně jej dát do mikrovlnné trouby  a rozmraženo máte raz dva bez zbytečného špinění nádobí. Sáčky ze speciální drážkované fólie lze umýt a používat opakovaně (s čímž nemám zkušenosti, ale výrobce to tak uvádí) a zamražené potraviny se mohou v této fólii vařit ve vodě a rozmrazovat či ohřívat v mikrovlnné troubě (my mikrovlnnou troubu nemáme, takže rozmražuji jen ve vodě, ale výrobce v mikrovlnce rozmražování také doporučuje).

Po ohřátí pokrmu na požadovanou teplotu pytlík rozstříhnete a jídlo prostě dáte na talíř 🙂 A je hotovo.

Cena: od 1 500 Kč, ale počítejte s tím, že budete dokupovat postupně tavící folie (6 metrů folie o šířce 28 cm vás vyjde asi na 500 Kč. Ale 6 metrů vám vystačí na hodně jídel.

5. Lis na citrusy

Zde byste asi čekali, že uvedu odkaz na super odšťavňovač (což zde sice uvedu, ale až nakonec), protože sem, mezi mé oblíbené pomocníky, patří úplně jednoduchý elektrický odšťavňovač citrusů.

P1020400

Pořídila jsem si ho proto, že jsem měla zánět šlach v pravé ruce a vymačkat pomeranč bylo pro mě téměř nemožné. Tento odšťavňovač nezabere moc místa a je velmi jednoduchý. S citrusy pro miminka se musí velmi opatrně a rozhodně ne hned za začátku přikrmování, ale později jej děti (i ty starší) jistě ocení.

Já používám pomerančovou šťávu také při vaření, například pro přípravu pstruha a Honzíkovi to moc chutná. Takže pokud nechcete připravovat zrovna fresh džus z různého ovoce pro celou rodinu, ale potřebujete jen čerstvou šťávu z jednoho nebo dvou pomerančů, postačí vám například tento jednoduchý elektrický lis na citrusy.

Cena: Upřímně řečeno, nevím, kupoval ho můj muž v Tescu, tvrdí, že stál asi 350 Kč.

No a pokud chcete připravovat kvalitní fresh džusy z ovoce všeho druhu pro vaší rodinu, můžete například použít použít tento výkonný odšťavňovač Catler JE 4010, se kterým jsem já naprosto spokojená. Cena: 4 990,- Kč.

Jak bych se rozhodla já?

Pokud bych si já měla koupit jen jeden z těchto přístrojů v souvislosti s vařením pro miminko, volila bych parní hrnec v kombinaci s mixérem Avent. A to proto, že jsem ho opravdu velmi využila a využívám dodnes. Popravdě, nyní si už neumím svoji kuchyň představit bez jakéhokoliv z těchto pěti pomocníků.

Přeji hodně zdaru a dobré nálady ať již při vaření, nebo při hrátkách s miminkem, zatímco spotřebiče vaří za vás!

20160901_163836

Hledáte odpovědi na otázky ohledně stravování vašeho miminka? Co mu vařit, co už smí jíst a co ne a zajímá vás také proč? Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek. Učím maminky nejen, jak uvařit pro miminko tak, aby bylo zdravé, ale zároveň porozumět stavebním základům stravování malých dětí a v neposlední řadě, jak vše zvládnout, stihnout a přitom zůstat v pohodě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře