O mně

Diky mým zkušenostem s přípravou stravy pro nejmenší děti, mé vášni pro dobré a kvalitní jídlo a zároveň touze porozumět tomu, co má vliv na zdraví mého dítěte a proč, pomáhám maminkám zorientovat se ve světě stravy miminek a batolátek.

KDO JSEM?

V první řadě jsem mámou úžasného klučíka, mého syna jménem Honzík.

Honzík je naštěstí zdravé dítě (za což každý den děkuji), bez jakýchkoli potravinových, či jiných alergií. O to, co jí, se zajímám od jeho narození. A vlastně i mnohem dříve, již od doby, kdy jsem byla těhotná jsem si byla vědoma toho, že to co jím já ovlivňuje i mé dítě.

Moc dobře vím, že to, co mu dám k jídlu může ovlivnit jeho život, jeho imunitu, jeho metabolismus a následně také kvalitu celého života.

11_2016

Vzhledem k tomu, že povoláním jsem chemik, je pro mě automatické sledovat, co jíme. Sledovat, co vše se do potravin dnes přidává a co nemusí dělat dobře nám dospělým, natož jaký to má vliv na zdraví našich dětí.

Moje povaha a moje práce analytického chemika mě vede ke shánění a analyzování informací, které pak mohu využít pro svůj cíl.

A tím pro mě je – aby byl můj syn zdravý!

 

Dnes je dětská strava plná umělých aditiv, do sladkostí se přidávají barviva, která jsou zdraví nebezpečná, do potravin se přidávají stabilizátory, zahušťovadla, emulgátory a tak dál.

Naše strava je plná látek vyrobených člověkem, netvrdím, že všechny jsou špatné, ale tvrdím, že je potřeba dávat si pozor na to, co jíme. Už jen proto, že komerce dnes vládne světu a výrobcům potravin mnohdy opravdu nejde o zdraví naše, ani našich dětí, ale o peníze z prodeje.

Cílem těchto stránek je přinášet informace, které vám pomohou lépe pochopit proč má miminko ještě tak odlišnou stravu od nás, dospělých a jak je důležité, co vaše dítě jí. Informace čerpám z literatury, odborných článků a podobně (v článcích vždy uvádím zdroje použitých informací či odkazy na ně).

Upozorňuji, že nejsem lékař a rozhodně se do této role nepasuji. Tyto stránky jsou informativní a jsou to mé poznatky a zkušenosti, mnou nalezené informace, které předkládám, se kterými mohou maminky nakládat podle svého uvážení.

A teď trochu odbornosti

V roce 2016 jsem absolvovala akreditovaný kurz a získala certifikát kurzu „Výživa dětí“ a „Výživa kojenců a dětí“ (Vzdělávací program akreditovaný MŠMT), Welko Team, Institut zdravého života Welko.

2017: Konference "Dětská výživa a obezita v teorii a praxi 2017" (Společnost pro výživu, akce akreditována Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS JEP)

Povoláním jsem analytický chemik a povahou jsem zvědavá a nedůvěřivá, co se týče komerčních potravinových doplňků a výrobků pro děti.

V letech 2002 – 2015  jsem pracovala jako výzkumný pracovník pro bioekvivalenční a farmakokinetické studie pro farmaceutickou firmu QUINTA-Analytica s.r.o.

Firma i konkrétně má práce byla nejednou úspěšně auditována SUKLem (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a také FDA (Food and Drug Adm.). Z vlastní zkušenosti vím, jak takové audity probíhají a jakým břemenem může být  dnes legislativa, mnohdy nesmyslná, jindy zase potřebná.

V roce 2015 se mým hlavním nadřízeným a zaměstnavatelem stal můj syn 🙂

V letech 1995 – 2003 jsem absolvovala magisterské a postgraduální studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (katedra analytické chemie), které jsem ukončila státní doktorskou zkouškou z analytické chemie, biochemie a fyzikální chemie. Přiznán titul RNDr.

V letech 2001 a 2002 jsem absolvovala několikaměsíční odborné stáže týkající se chemie na univerzitách v Manchesteru (Anglie) (katedra farmacie) a v Aténách (Řecko) (katedra analytické chemie).

Závěrem

Upozorňuji, že některé informace zde uváděné (například recepty) nemohou sloužit jako univerzální návod, protože každé dítě je jiné a výsledné složení jídelníčku je vždy nakonec jen a jen zodpovědností maminky, obzvlášť, pokud miminko trpí potravinovou alergií či se potýká s jinými zdravotními problémy.

Berte tedy, prosím, tyto stránky, jako inspiraci, doufám, že zde naleznete informace, která vás zajímají, recepty, které se vám budou líbit a hlavně budou vašim dětem chutnat !

Dobrou chuť vašim dětem i vám!